Karty kredytowe - najważniejsze informacje

Go down

Karty kredytowe - najważniejsze informacje

Pisanie by Admin on Pon Sie 01, 2016 3:37 pm

Karta kredytowa – jeden z najpopularniejszych produktów bankowych, w formie narzędzia płatniczego. Zostaje przyznana po zbadaniu przez bank zdolności kredytowej wnioskującego, na podstawie historii rachunku bankowego i wysokości dochodów. W ramach tej oferty, bank udostępnia określony umową limit kredytowy, z którego właściciel karty może swobodnie korzystać. Karta służy, zarówno do transakcji bezgotówkowych jak i wypłacania gotówki w bankomatach.
Bank nie reguluje wysokości wypłat, pozostawiając klientowi swobodę decyzji, aż do osiągnięcia umówionego limitu. Aby skorzystać z tego produktu, nie trzeba zakładać rachunku w konkretnym banku. Wystarczy złożyć wniosek o kredyt w formie limitu na karcie. Oczywiście posiadacze rachunków bankowych, występujący o kartę kredytową, mogą liczyć na preferencyjne oprocentowanie.
Umownie, zwykle co miesiąc, klient otrzymuje wyciąg z karty, który zestawia wszelkie transakcje nią wykonane. Jeśli dokonuje tylko płatności kartą, nie wypłacając gotówki i zdąży uregulować zadłużenie wobec banku w umówionym czasie, nie poniesie żadnych kosztów. Inaczej jest, gdy klient pobiera z karty gotówkę, jest ona wtedy oprocentowana już od dnia wypłaty.
Indywidualne warunki użytkowania związane są z poszczególnymi ofertami banków. Dostępne są karty, których utrzymanie jest bezpłatne, jak i te, które obciążą klienta kosztami. Bank ma prawo, jeśli tak głosi umowa, pobierać opłatę nawet za tę kartę, której limit nie został w żaden sposób naruszony.

Transakcje bezgotówkowe – jest to rodzaj przepływu pieniędzy, pomiędzy dwoma rachunkami, nie wymagający bezpośredniego udziału gotówki, w formie zapisów na kontach bankowych.

Raty w spłacie karty kredytowej – są oczywiście możliwe. Warunki zostaną objęte umową z bankiem. Należy pamiętać, że w wypadku oddawania zadłużenia karty w ratach, bank naliczy oprocentowanie, którego można uniknąć mieszcząc się w okresie bezodsetkowym. Zwykle odbywa się to poprzez comiesięczne wpłaty kwoty minimalnej, określonej przez bank.

Okres bezodsetkowy (grace period) czyli okres prolongaty – jest to czas, określony umową, w którym właściciel karty może uregulować powstałe zadłużenie, bez ponoszenia żadnych kosztów – ta reguła obejmuje jedynie transakcje bezgotówkowe.

Zalety posiadania karty kredytowej:
- klient nie musi składać wniosków o kredyt zawsze gdy potrzebuje pieniędzy, dzięki limitowi, ma je zawsze w zasięgu ręki,
- karta kredytowa to wygoda płacenia za zakupy bez wizyty w banku i noszenia przy sobie gotówki,
- jeśli właściciel karty zdąży spłacić zadłużenie w okresie bezodsetkowym, nie musi liczyć się z kosztami kredytu, jest on zupełnie darmowy – w przypadku wykonywania transakcji bezgotówkowych,
- osoby, które w danym banku posiadają rachunek bankowy, mogą liczyć na wyższe limity i preferencyjne warunki wydania karty.

Wady posiadania karty kredytowej:
- po przekroczeniu ustalonego umową terminu na spłatę, bank nalicza odsetki, dużo wyższe niż w przypadku zwykłych kredytów,
- istotną wadą jest obwarowanie wysokimi kosztami wypłat gotówki,
- nie posiadając rachunku w danym banku, klient musi liczyć się z weryfikacjami i formalnościami.
avatar
Admin
Admin

Liczba postów : 122
Join date : 25/05/2016

Zobacz profil autora http://kredytech.pl

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach