Kredyt samochodowy - najważniejsze informacje

Go down

Kredyt samochodowy - najważniejsze informacje

Pisanie by Admin on Pon Sie 01, 2016 2:02 pm

Kredyt samochodowy – w ofercie banków, znajduje się produkt umożliwiający pokrycie kosztów zakupu pojazdu. Nie ma znaczenia czy jest to samochód, łódź motorowa czy ciągnik albo naczepa. Zasadą wzięcia pożyczki jest udostępnienie pojazdu jako zabezpieczenia zobowiązania. Może to się odbywać poprzez zdeponowanie karty pojazdu, przewłaszczenie lub zastaw rejestrowy. Od jakiegoś czasu, większość banków wymaga również wykupienia i opłacania polisy AC, z cesją praw na wierzyciela – czyli bank. Jest to dodatkowym zabezpieczeniem kredytu, zmniejszającym ryzyko dla banku a co za tym idzie łagodzącym warunki umowy. Oprocentowanie takiego zobowiązania jest niższe, w porównaniu do zwykłych kredytów gotówkowych na dowolny cel. Pojazd nie musi być nowy, banki finansują również zakup pojazdów używanych oraz sprowadzonych z zagranicy.
Aby stać się posiadaczem tego produktu bankowego, należy oczywiście posiadać zdolność kredytową oraz udokumentować ją przedkładając zaświadczenie o dochodach. Klient banku może starać się o kredyt pokrywający część kosztów bądź 100% wartości pojazdu. Trzeba liczyć się z tym, że bank, w zależności od oferty oraz rodzaju i wieku pojazdu, może wymagać od klienta wkładu własnego. Spłata odbywa się w ustalonych umową ratach.

Kredyt na zakup auta można zaciągnąć na kilka sposobów. Z reguły, komisy samochodowe lub salony, współpracują z kilkoma bankami, stąd możliwość załatwienia formalności, bez wizyty w placówce bankowej. Za oferty tego typu produktów odpowiadają banki uniwersalne – posiadające całą gamę różnego rodzaju kredytów, banki producenckie – w większości przypadków udzielają wsparcia finansowego na zakup konkretnych, promowanych marek, oraz banki, których podstawą działalności są właśnie kredyty na zakup pojazdu, stąd współpraca z dealerami salonów.

Czas na uregulowanie zadłużenia zależy od rodzaju i wieku kupowanego pojazdu. Zwykle nie przekracza 7 lat – w przypadku nowych samochodów.

Cesja – w przypadku umowy z bankiem, jest przeniesieniem praw do roszczeń na podstawie konkretnej umowy, na wierzyciela czyli bank. Stanowi często dodatkowe zabezpieczenie, np. przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny lub samochodowy.

Wierzyciel – jest to osoba lub instytucja, która w wyniku umowy, nabywa praw do roszczeń wobec dłużnika. Jednym zdaniem – może domagać się spłaty należności, wynikającej z podjętego zobowiązania. W przypadku kredytu samochodowego, wierzycielem jest bank, dłużnikiem – osoba, która nabyła kredyt samochodowy.

Zastaw rejestrowy – określony umową o zawarciu zastawu, w formie pisemnej. Jest to typowe dla kredytów samochodowych ograniczenie praw rzeczowych do pojazdu, z wpisem do dowodu rejestracyjnego auta, stosowane w celu zabezpieczenia wierzytelności, na czas określony umową pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem.

Przewłaszczenie – w relacji między wierzycielem a dłużnikiem, przeniesienie praw do pojazdu na rzecz banku, na czas określony umową, z jednoczesnym zobowiązaniem się wierzyciela do zwrócenia praw do pojazdu, po upłynięciu określonego terminu i wywiązaniu się przez dłużnika z określonego zobowiązania.

Zalety kredytu samochodowego:
- ponieważ zabezpieczeniem kredytu jest pojazd, można spodziewać się, że zdolność kredytowa, wymagana przez bank nie będzie wygórowana,
- oprocentowanie tego typu produktu bankowego jest zwykle niższe niż kredytów bez określonego celu,
- klient może zakupić upragniony pojazd, posiadając tylko część środków, lub występując do banku o sfinansowanie 100% wartości pojazdu,
- procedury są zwykle mało skomplikowane, przy posiadaniu odpowiednich dokumentów czy zaświadczeń, można uzyskać kredyt już w komisie lub salonie samochodowym.

Wady kredytu samochodowego:
- pojazdu, który jest zabezpieczeniem kredytu, nie można sprzedać,
- przez cały okres trwania umowy z bankiem, jest on współwłaścicielem pojazdu i wymaga wykupienia oraz opłacania Autocasco,
- okres, na jaki zostaje udzielany zwykle kredyt samochodowy, rzadko jest dłuższy niż pięć lat, należy pamiętać, że pojazd w tym czasie znacznie traci na wartości.
avatar
Admin
Admin

Liczba postów : 122
Join date : 25/05/2016

Zobacz profil autora http://kredytech.pl

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach