Kredyt studencki - najważniejsze informacje

Go down

Kredyt studencki - najważniejsze informacje

Pisanie by Admin on Pon Sie 01, 2016 11:16 am

Kredyt studencki – jest komercyjnym produktem bankowym przeznaczonym dla określonej grupy odbiorców. Są to osoby, które przed ukończeniem 25 roku życia zdecydowały się podjąć naukę w szkole wyższej, nie mogą skorzystać z pomocy wynikającej ze stypendiów socjalnych lub jest ona dla nich zbyt mała.
Nie ma znaczenia w jakim trybie studiują – dziennym czy zaocznym oraz jakiego rodzaju jest uczelnia – prywatna lub publiczna. Banki, udzielające kredytów studenckich, korzystają z dopłaty do oprocentowania z budżetu państwa, stąd korzystne warunki kredytowania.
Czas na jaki zostaje przyznane zobowiązanie, nie może przekroczyć 6 lat, wliczając w to studia I i II stopnia. Tylko w przypadku kontynuowania nauki na studiach doktoranckich, można przedłużyć ten okres o 4 lata. Pomoc wypłacana jest 10 miesięcy w roku akademickim, w równych ratach.
Koniec studiów nie oznacza natychmiastowej spłaty zobowiązania. Bank daje dwa lata wakacji, dopiero po tym czasie dłużnik musi zacząć oddawać należność. Jeśli znalazł się w grupie 5% studentów, którzy ukończyli uczelnię z najlepszymi wynikami, może liczyć na % obniżenie sumy do spłaty. Osoby w trudnej sytuacji życiowej – po wypadku, z nabytą niepełnosprawnością – mogą starać się o całkowite umorzenie kredytu. Ze względu na udokumentowane problemy materialne – utratę pracy czy wypadek powodujący czasową niezdolność do pracy -  dłużnik może także wnioskować o zawieszenie spłat na czas 12 miesięcy lub półroczne obniżenie raty o 20% swojego dochodu z ostatnich trzech miesięcy przed wnioskiem.

Wniosek kredytowy – formularz wniosku należy złożyć w wymaganym terminie w placówce bankowej. Do formularza należy dołączyć następujące dokumenty – zaświadczenie o studiowaniu (składa się je co semestr w wymaganym terminie, pod groźbą utraty stypendium i wymogu natychmiastowej spłaty powstałego zadłużenia), osoby o niskim dochodzie – mające pierwszeństwo do otrzymania kredytu powinny przedstawić także zaświadczenie o liczebności rodziny, informacje o jej dochodach oraz zaświadczenie z urzędu skarbowego o całkowitym opodatkowanym dochodzie poszczególnych członków rodziny, zaświadczenie o zarobkach z bieżącego roku, a także dokumenty na podstawie których bank będzie mógł ocenić zdolność kredytową oraz możliwość zabezpieczenia kredytu, trzeba również przedstawić informację o już ukończonych studiach a w przypadku doktorantów – o tym czy pobierali świadczenie w okresie studiów.

Poręczenie – jest to zabezpieczenie kredytu wymagane przez bank. Oznacza, że osoba poręczająca wierzycielowi zobowiązanie, bierze na siebie spłatę zadłużenia, w przypadku nie wywiązania się z umowy osoby wnioskującej o pożyczkę. Studenci, mający problem z uzyskaniem kredytu studenckiego, mogą starać się o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego. Instytucja ta poręcza kredyty do wysokości 100% wykorzystanej kwoty osobom, których dochód na jednego członka rodziny nie przekroczy 600zł, a także sierotom, osobom z rodzin zastępczych czy placówek wychowawczych, z uwzględnieniem bariery dochodu, ustalonej na dany rok; do wysokości 70% studentom, których dochód na jednego członka rodziny, nie przekroczy 1000zł.
Studenci z obszarów wiejskich, mogą uzyskać podobna pomoc z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tu również obowiązują progi dochodowe.

Zalety kredytu studenckiego:
- nawet osoby o niskich dochodach w rodzinie, mogą podjąć naukę na dobrych uczelniach i rozwijać się nie martwiąc się o opłacanie szkoły,
- kredyt może zaciągnąć student, który ma niską zdolność kredytową,
- niewielkie oprocentowanie, dzięki udziałowi pieniędzy z budżetu państwa,
- możliwość częściowego lub całkowitego umorzenia spłaty, gdy zajdą okoliczności wymienione w umowie.

Wady kredytu studenckiego:
- kryterium dochodowe utrudnia sporej liczbie osób wzięcie kredytu,
- z uzyskaniem zobowiązania związane są liczne procedury oraz spora liczba dokumentów,
- komplikacją okazuje się uzyskanie poręczenia – wymaga weksla, udziału członka rodziny bądź odpowiedniej instytucji,
- po upływie dwóch lat karencji, rata kredytu obciąża budżet dłużnika i zmniejsza jego zdolność kredytową.
avatar
Admin
Admin

Liczba postów : 122
Join date : 25/05/2016

Zobacz profil autora http://kredytech.pl

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach