Kredyt gotówkowy - najważniejsze informacje

Go down

Kredyt gotówkowy - najważniejsze informacje

Pisanie by Admin on Sro Lip 27, 2016 11:29 pm

Kredyt gotówkowy  - jest to kredyt przyznawany przez bank, w formie gotówki, który może zostać przeznaczony na dowolny cel. Klient, który aplikuje o przyznanie tego typu pożyczki, weryfikowany jest indywidualnie na podstawie swojej obecnej sytuacji finansowej. Bank bierze pod uwagę takie czynniki jak legalne zarobki (umowa o pracę, emerytura, działalność gospodarcza), przybliżone miesięczne wydatki, wiek kredytobiorcy itp. Maksymalna przyznawana kwota konsumenckiego kredytu gotówkowego to według ustawy 80,000 PLN. Przyznawany jest na stosunkowo krótki okres czasu, około 6 lat, czasami do 10.

Koszty kredytu - podstawowym kryterium charakteryzującym kredyt gotówkowy jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). To wskaznik, wyrażony w procentach, który uwzględnia wszystkie koszty, ponoszone przez kredytobiorce. Uwzględnia on m.in kwotę kredytu, ilość rat, prowizję za udzielenie, roczne oprocentowanie, spadek wartości pieniądza itp. Dokładne informacje na temat obliczania RRSO znajdziemy w Ustawie o kredycie konsumenckim. Metoda wyznaczania RRSO jest jednakowa dla wszystkich banków, dzięki temu w łatwy sposób możemy oszacować i porównać koszty kredytu w kilku firmach, co ułatwia podjęcie najkorzystniejszej dla nas decyzji.
Kredytobiorcy muszą zwrócić uwagę na odsetki, które określa oprocentowanie w skali roku. Roczne oprocentowanie musi być mniejsze niż czterokrotność stopy lombardowej ustalonej przez NBP.

Raty - składa się z dwóch części - kapitałowej i odsetkowej. Rozróżniamy dwie formy spłaty kredytu gotówkowego.
-raty równe - co miesiąc spłacamy jednakową kwotę zobowiązania kredytowego. Początkowo większą część raty stanowi kwota odsetek, by z czasem zmniejszać się na rzecz części kapitałowej.
-raty malejące - początkowo część kapitałowa jest największa i maleje, dzięki temu zmniejszają się odsetki. Ten rodzaj raty jest bardziej korzystny dla kredytobiorcy, ale należy zwrócić uwagę na fakt że początkowo spłacamy większe sumy pieniędzy.

Oprocentowanie - wyróżniamy dwa rodzaje:
-oprocentowanie stałe - jak sama nazwa wskazuje jest niezmienne podczas całego okresu spłacania kredytu. Harmonogram spłat rat nie ulega żadnym zmianą. Jest oferowane najczęściej w przypadku kredytów krótkoterminowych
-oprocentowanie zmienne - jest wyznaczane za pomocą wskaznika WIBOR (czyli międzybankowej stopy procentowej) do której dodaje się marżę banku.
Jeśli WIBOR ulega zmianie, zmienia się również rata kredytu. Oprocentowanie zmienne jest oferowane w przypadku kredytów długoterminowych.

Umowa - podstawowym dokumentem, który podpisuje kredytobiorca jest oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Niektóre banki wymagają również ubezpieczenia kredytu - kwota ubezpieczenia zależna jest od wysokości przyznanej pożyczki. W przypadku kredytu gotówkowego rzadkością jest poręczenie poprzez żyranta.

Zalety kredytu konsumenckiego:

-Minimum formalności potrzebnych do otrzymania pożyczki. Najczęściej wymagany jest tylko dowód osobisty i zaświadczenie o dochodach.
-Dzięki temu, że nie potrzebujemy sterty dokumentów aby ubiegać się o kredyt, pożyczone pieniądze otrzymujemy bardzo szybko na konto.
-Nie jest wymagane żadne zabezpieczenie majątkowe, jak w przypadku kredytów hipotecznych.
-Automatyzacja procesu otrzymania pożyczki. W dzisiejszych czasach wszystko możemy załatwić przez internet, nie jest wymagana wizyta w oddziale naziemnym banku.
-Łatwość w przyznawaniu kredytów. Bank na podstawie przedstawionych wcześniej zaświadczeń o dochodach weryfikuje kredytobiorcę w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) i w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).
-Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama ofert kredytów gotówkowych, dzięki temu każdy powinien znalezć odpowiednią dla siebie pożyczkę.

Wady kredytu konsumenckiego :
-Stosunkowo wysokie oprocentowanie wynoszące do 20% w skali roku.
-Niskie kwoty przyznawanego kredytu. Zdolność kredytowa określana jest na podstawie zaświadczeń o dochodach.
-Kredyt konsumencki możemy otrzymać tylko w walucie kraju, w którym jesteśmy aktualnie zameldowani, czyli w naszym przypadku (Polska) w złotówkach.
avatar
Admin
Admin

Liczba postów : 122
Join date : 25/05/2016

Zobacz profil autora http://kredytech.pl

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach